2022 LONDON BOOK FESTIVAL NAMES ‘RELENTLESS’ FOR TOP HONORS


LONDON_ A woman’s journey from living in a homeless shelter to entrepreneurial success is the winner of the 2022 London Book Festival, which honors the best of international publishing.

Natasha Miller broke free from a troubled, abusive childhood to build a multimillion dollar entertainment production company while raising her daughter as a single parent. She shares the transformational inner work she did to grow her confidence and independence, as well as the strategic, practical steps that enabled her to activate profits, optimize her systems, and become a leader with intention.

Her inspirational story portrays a triumph of determination and intellectual prowess over circumstances, and was well worthy of top honors.

Other winners in the competition:

CHILDREN’S BOOKS:

WINNER: Ting Ting, The Girl Who Saved China – Ryan O’Connor

RUNNER-UP: Ella and the Burlap Bag – Robin Taylor Chiarello

HONORABLE MENTIONS:

  • David the Pizzly Bear – Molly Arbuthnott
  • Monty’s Counting Adventure – Tina Kid
  • The Burping Pumpkin – Steph Alexis
  • Completely Me – Justine Green, Ed.D.
  • Up up you go Jo! Mariam Shapera
  • The Timepiece – Nick Goss
  • Koko & Stoney – Don Stansberry
  • The Mermicom – Nicholas C. Goss
  • Chatty the Hen Pheasant – Linda Harkey
  • Solita and the Purple Moon – Miriam Isabel Elliott
  • 7 Children’s Adventure Stories – V.A. Boeholt/Nate JensenPoetr
  • Ronnie’s Pool – Lindsay Ann Fink


BUSINESS

WINNER: Birth of a Unicorn – Heather Wilde

RUNNER-UP: The Intelligent Exit – Mark Carmichael

HONORABLE MENTIONS:

  • The Team Game – Bellaria Jimenez & John F. Bucsek
  • Book Title Generator – Scott Lorenz
  • Be a Lion – Terry Blackburn
  • Harder I Fall, the Higher I Bounce – Max James
  • Things I Heard My Professor Say – Curtis L. Odom, Ed. D and Eli Boulous
  • The Self-Driving Project – Paul Boudreau
  • 100 Livestreaming & Digital Media – Ross Brand
  • Unsettled Disruption – Juana-Catalina Rodriguez
  • The Drive to Freedom - JT Hustlez


GENERAL NON-FICTION

WINNER: Trust and Confidence – Jim Lichtman

RUNNER-UP: The Hanford Plaintiffs – Trisha Pritkin

HONORABLE MENTIONS:

  • Blessing Mistakes – Brenda Miller
  • Char’s Gift – Steve Harryman
  • Memoirs of a Prison Lawyer – Claudette Spencer-Nurse
  • Roots & Branches - Michael Meguid
  • Mastering the Knife – Michael Meguid
  • Angelic Messenger – Shawn Erick Lange
  • Get Rich in Real Estate – Elliot Bogod
  • How to Become a Better Writer – Anishka Verma
  • Lamlash Street: - J.M. Phillips
  • The Apapa Six: West Africa… - John Berryman
  • A Constitution for a Democracy – Rohit (Roy) Kajaria
  • The Art of Being a School Counselor – Nancy L. Regas
  • God’s Love for You A Pictorial Devotional – Carolyn Begley Daley
  • Salt & Light: The Complete Jesus – Jonathan Geoffrey Dean


GENERAL FICTION

WINNER: Delphic Oracle, U.S.A. – Steven Mayfield.

RUNNER-UP: Dad: A Novel – Steven Manchester

HONORABLE MENTIONS:

  • Botany Boys – Dr. Dell Brand
  • Heirs of Deceits – Elizabeth Reinach
  • The Sons of Sava – Aaron T. Brownell
  • Lawn Darts & Lemonade – Steven Manchester
  • An Irish Lullaby – Louis Manzo
  • The Chase – Mario Busacca and Hoyt A. Byrun
  • Ophelia’s Room – Michael Scott Garvan
  • With Wanton Disregard – Gwen Banta
  • Rosa – Barbara de la Cuesta
  • One Golden Day – Charles D’Amico
  • Sleep not my Wanton – Gary Bills
  • What Awaits Us… - Claudia Helt
  • Refugee on a Pendulum – Jemil Metti
  • Mary Bentham, Student 1964-1968 – Milton H. Marquis
  • Further Adventures of James Joyce – Colm Herron
  • Dr. Altman and the Concubines – Jacqueline Shortell-McSweeney
  • Time and the Tree - R๓isํn Sorahan
  • The Sons of Sava – Aaron T. Brownell
  • Operation Olive Tree – Jemil Metti
  • The Refusal – Eve M. Riley
  • A Portable Chaos – E.M. Schorb
  • Two White Queens and the One-Eyed Jack - Heidi von Palleske
  • Curse of the Eagle – Michael E. Nathanson
  • Power of Nature – C.L. Peache
  • Spawn of Evil – Donahue B. Silvis
  • Miss Dirt Turtle’s Garden Club – Daniel Boyd
  • J'ai fatigu้ la salade. La vita ่.... Brigidina Gentile
  • Bakul Katha – Lopamudra Banerjee
  • The Reunion – Raj Velamoor
  • Pat Randolph Mysteries: The Case of Lori Larkin – Brian Foster


POETRY:

WINNER: Flying – Patricia Mortenson

RUNNER-UP: Politics of the Minotaur – karla k. morton

HONORABLE MENTIONS:

  • Once Upon Each Time – E.M. Schorb
  • Salt Water – Carina Pellius
  • When Snow Walks In – Christine Candland
  • From Dusk to Dawn – Harvey Hetrick
  • Reduction Fired – Jennifer Yeates Camara
  • The Gems of Dante’s Divine Comedy – Ann C. Pizzorusso
  • Tom the Cat - Elizabeth Reinach
  • El Amor que Calla/The Silent Love – Julie Pujol Karel
  • A Poetic Spanking – Anthony Toomer
  • Lustus: The Prince of Darkness – Dr. Jernail Singh Anand


BIOGRAPHY/AUTOBIOGRAPHY/MEMOIR

WINNER: Ninety-Nine Fire Hoops – Allison Hong Merrill

RUNNER-UP: Black, White, and Gray All Over – Frederick Douglass Reynolds

HONORABLE MENTIONS:

  • Burn This City to the Ground – N. Daniel
  • The Hanford Plaintiffs – Trisha Pritikin
  • Gone Before Glory – Stephen G. Yanoff
  • Corners Untouched by Madness – N. Daniel
  • Waiting for Rainbows – Ashley Berry
  • Surgeon & Lover, Fulfillment & Folly – Michael Meguid
  • Coal Mine to Courtroom – W. Ron Adams/Fred Anderson
  • From Army Regulations to Novels – Don Helin
  • The Making of a Physician – Harry L. Graber, M.D. F.A.C.C.
  • Trials and Tribulations – Veersen Bhoolai
  • Splat – Adele Irving
  • Pages and Leaflets of North Oxford – Angela Fortnum
  • Sammy: Hero at Age Five – M. Schmidt & Gene D. Donley
  • Crow and a Red Feather – Chellie Kew
  • Living with Trisomy 18 – Josie Murrell


SPIRITUAL/RELIGIOUS

WINNER: Revelation Through Science – James Martin

RUNNER-UP: The Two Ruths – Martha E. Bellinger

HONORABLE MENTIONS:

  • The Prodigal Father – Forrest Hutter
  • Nobody Left Out – Michael Murray
  • An Irish Lullaby – Louis Manzo
  • Becoming Soul – El Alma
  • 10 Steps to Help You Get On With Your Life - Mary Dunbar
  • Fourteen Lessons in Yogi Philosophy – Yogi Ramacharaka
  • Who Is With Us? – Dr. Beatrix Czeizel and Aniko Gresko
  • Family Guide to Celebration of the Jewish Holidays - Leonard and Linda Chesler
  • Angels, of Course – Win Tuck-Gleason


UNPUBLISHED STORIES

WINNER: A Distinguished Hyperbourgeois - Embla Rhodes

 

WILD CARD

WINNER: The Hanford Plaintiffs – Trisha Pritikin

RUNNER-UP: The Noble Edge – Christopher Gilbert, Ph.D

HONORABLE MENTIONS:

  • Silver Heels – Michelle Lynn
  • Leonardo da Vinci Geological… - Ann C. Pizzorusso
  • The Train Jumper – Gwen Banta
  • The Regulars’ Table – Christina R. Griffin


PHOTOGRAPHY/ART

WINNER: The Undersea Art of Indonesia – Charles Rawlings, Leah Perez…

RUNNER-UP: Sally O Lee’s Salon des Refus้s – Sally O. Lee

HONORABLE MENTIONS:

  • Immortal Axes – Lisa S. Johnson
  • Curves and Angels – Charles E. Rawlings, MD, JD


HOW-TO

WINNER: Relentless: - Natasha Miller

RUNNER-UP: A Fish Ate My Homework – Rick Robinson and Wade DeHate

HONORABLE MENTIONS:


SCIENCE FICTION

WINNER: DREAMWORMS Book 1 – Isaac Petrov

RUNNER-UP: True Taryn – S.G. Blaise

HONORABLE MENTION:


COMPILATIONS/ANTHOLOGIES

WINNER: COVID-19: The Science vs. the Lockdowns – Michael G. Betrus

RUNNER-UP: Love and Honour? – David D.E. Evans

HONORABLE MENTIONS:

  • Entre el Fuego v la Pasion – Julie Pujol Karel and others
  • Three Dimensions: Lizzies Scaries – Elizabeth Reinach


YOUNG ADULT

WINNER: The Last Crystal: Book Three – Frances Schoonmaker

RUNNER-UP: A Tale for Christmas: Zach’s Quest – Matt Dragovits

HONORABLE MENTION:

  • Valiente: Courage and Consequences – A.G. Castillo


GENRE-BASED

WINNER: The Wand, The Madigan Chronicles #3 – Marieke Lemond

RUNNER-UP: Finding Grace – Gary Lee Miller

HONORABLE MENTIONS:

  • A Final Call – Eliot Parker
  • The Pinkerton and the Wizard – Harvey Hetrick
  • DHARMA, A Rekha Rao Mystery – Vee Kumari
  • Slavery 101 - Ken Mercer
  • Dr. Altman and the Concubines – Jacqueline Shortell-McSweeney
  • Two Lumps of Sugar for Mr. Anxiety – Eli Wilde